19 Mart 2014 Çarşamba

Bir kaçağın hikayesi

Bruce Walter Keith geçen perşembe (13 Mart 2014) ABD Florida'daki evinde 31 yıllık karısıyla vedalaşıp bir klima şirketindeki işine giderken gününün ne kadar kötü geçeceğine dair hiçbir fikri yoktu. Oysa geçmişi hemen arkasında onu izliyordu.
Ortaya çıkmak üzere olan şey yarattığı hayal dünyasının arkasına saklanan ve belki de kendisinin bile unuttuğu gerçekti. Gerçeği kendisi de unutmuş olmasa arkasından yaklaşan üç kişi kendisine James Robert Jones diye seslendiğinde dönüp "Kim?" diye yanıt verir miydi? Yaklaşık 40 yıllık sır sona ermek üzereydi.
Amerikan ordusunun tarihindeki en sinir bozucu rafa kalkmış dava işte böyle çözüldü. Apar topar yakalanarak bir arabaya bindirilen James Robert Jones 1977'de orduda görev yaptığı sırada bir arkadaşını öldürdüğü için aldığı 23 yıllık cezanın 3'üncü yılını çekerken Amerikan ordusunun Fort Leavenworth'taki yüksek güvenlikli hapishanesinden kaçan ve 37 yıl boyunca bir daha izi bulunamayan kişiydi.
Peki 37 yıl boyunca izi bulunamayan katil nasıl yakalanmıştı?
Amerikan ordusundaki 'hevesli' bir soruşturmacı rafta artık neredeyse tamamen sararmış olarak duran dosyayı Ocak'ta yeniden açmaya karar verdi. Jones'u tanıyanları sorgulayan soruşturmacı, katilin hep Florida'ya yerleşmeyi hayal ettiğini öğrendi. Ardından da Florida polisinden yardım istedi.
Bugün 59 yaşında olan Jones'un tutuklandığı zaman çekilen fotoğrafını alan polisler bu pozu eyalette 37 yıldır alınan tüm ehliyetlerle karşılaştırdı. Ve 1981'de Bruce Walter Keith adına alınan ehliyet aradıkları suçluyu bulduklarını müjdeliyordu.
Yakalanan katilin ilk sözü ise "Bir gün beni bulacağınızı biliyordum" oldu.
Bu duruma en çok şaşıran ise Jones'un 1983'te evlendiği 56 yaşındaki Susan Keith oldu. Eşinin geçmişi hakkında hiçbir şey bilmeyen Susan Keith yıllardır bir katilin kocası olduğunu öğrenince şok geçirdi.
Oysa Jones geçmişini çok iyi saklamıştı. Bırakın katil olduğunu gizlemeyi, kimse eski asker olduğunu bile bilmiyordu.
James Robert Jones 37 yıl önce kaçtığı Fort Leavenworth'e geri gönderilecek ve cezasının kalan 20 yılını çekecek.
Fort Leavenworth'ten bugüne kadar 11 mahkum kaçmayı başardı. Ama James Robert Jones dışında hepsi yakalanmıştı. Jones'un nasıl kaçtığı ise halen gizemini koruyor. Gece sayımında hücresinde olan Jones ertesi sabah ortadan kaybolmuştu. Jones nasıl kaçtığı konusunda ser veriyor, sır vermiyor. Belki de yine aynı yöntemi denemeyi planlıyor. Kim bilebilir?